Zdrowy cukier - czy istnieje? Sprawdź nasze propozycje!

Większość z nas ma świadomość dużej szkodliwości spożywania sporej ilości białego cukru. Wpływa on niekorzystnie na nasze zdrowie, masę ciała oraz jest czynnikiem wywołującym próchnice. Nie każdy jednak wyobraża sobie życie bez słodyczy czy słodkich napoi, co w taki razie zrobić? Wystarczy zamienić niezdrowy biały cukier na zdrowszy zamiennik cukru – erytrytol czy ksylolit. Słodziki naturalne są nie tylko mniej kaloryczne, ale także nie powodują próchnicy i mogą być stosowane przez diabetyków. Doskonale sprawdzają się do słodzenia napojów czy wypieków.

Co to jest ksylitol?

Ksylitol jest to alkohol cukrowy, wytwarzany z kory brzozy, przez co nazywany jest cukrem brzozowym. To biała, krystaliczna substancja, która w smaku nieróżni się od cukru białego. Odznacza się mniejszą aż o 40 procent kalorycznością i wyższym indeksem glikemicznym od cukru. Polecany diabetykom, gdyż nie wywołuje nagłych wyrzutów insuliny do krwiobiegu. Ksylitol brzozowy to świetny zamiennik cukru, do smażenia, pieczenia czy gotowania. W sklepach dostępny jest ksylolit fiński, czyli brzozowy, a także produkty pochodzące z Chin produkowane z kukurydzy.

Właściwości cukru brzozowego

Badania nad tą substancją wykazały jej działanie przeciwpróchnicze. Właśnie dlatego ksylolit znalazł zastosowanie w gumach do życia czy drażetkach. Ksylolit nie ulega fermentacji w jamie ustnej, przywraca właściwą równowagę zasadowo-kwasową, przez co ogranicza rozwój bakterii chorobotwórczych. Cukier brzozowy przeciwdziała także rozwojowi Streptococcus mutans w ślinie i płytce nazębnej, dodatkowo usuwa nieprzyjemny zapach z ust i odświeża oddech. Ksylitol wykazuje również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwdrożdżycowe. Pomaga zapobiegać stanom zapalnym i grzybicy. Warto stosować tę substancję profilaktycznie, co pozwoli na zniwelowanie częstości występowania zapalenia ucha środkowego. Stosowany w postaci aerozolu, oczyszcza nabłonek jamy nosowej, dzięki czemu obniża ryzyko rozwinięcia się infekcji zatok, astmy czy alergii.

Wartości odżywcze ksylitolu

Ksylitol to cukier o niskiej wartości energetycznej. 100 gram substancji dostarcza około 240 kcal energii.

Gdzie kupić cukier brzozowy?

Ksylitol możemy zakupić przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością, a także większych sklepach spożywczych czy hipermarketach. Inną możliwością jest również zakup internetowy. Cena ksylitolu waha się od 25 złotych do 35 złotych za kilogram.

Co to jest erytrytol?

Erytrytol to słodzik z grupy alkoholi polihydroksylowych, odznaczający się niewielką wartością energetyczną, niewpływającą na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Erytrytol jest słodszą substancją od cukru białego, która pojawiła się w naszym kraju w roku 2008. Stosuje się go zwłaszcza jako słodzik do wypieków, kawy czy herbaty. Erytrytol polecany jest również do lodów, galaretek, owoców kandyzowanych, marmolad i dżemów. Erytrytol sprawdza się jako zagęszczać produktu i wzmacniacz aromatu.

Właściwości erytrytolu

Cukier erytrytol wpływa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie. Bardzo ważne jest to, iż nie ulega on przekształceniu przez ludzki organizm, lecz zostaje wydalany w niezmienionej formie wraz z moczem. Erytrytol nie powoduje także zwiększenia poziomu glukozy i insuliny, ponieważ jego glikemiczny indeks jest zerowy. Mogą z niego korzystać osoby chore na cukrzycę, bez ryzyka narażenia swojego zdrowia. Substancja ta pomaga w odchudzaniu, gdyż ma niską wartość energetyczną. Stosowanie słodzika może wpłynąć na spadek masy ciała. Dodatkowo erytrytol zmniejsza ryzyko powstania cukrzycy, ponieważ wykazuje właściwości zatrzymujące proces fermentacji pewnych cukrów, poprzez bakterie, odpowiadające za między innymi powstawanie ubytków. Substancja ta wykazuje również działanie antyoksydacyjne, chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami.

Wartości odżywcze erytrytolu

Erytrytol ma niską wartość energetyczną, 1 gram tego słodziki zawiera maksymalnie 0,4 kcal. To najmniej kaloryczna substancja dostępna na rynku.

Gdzie kupić Erytrytol?

Erytrytol zakupimy przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością, zarówno w tych stacjonarnych, jak i internetowych. Cena erytrytolu oscyluje w granicy od 30 do 40 złotych za kilogram.

O nas

Zdrowe odżywianie i zdrowe produkty to nasz sposób na życie. Wybierając EKO produkty wspieramy naturę i nasz organizm. Dołącz do nas!

Popularne produkty

  • Ksylitol
  • Amarantus
  • Olej lniany
  • Witamina D3

Obserwuj nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube