Zdrowe ziarna - co warto jeść?

Ziarna są najzdrowszymi pokarmami, które powinniśmy uwzględnić w naszej diecie. To nie tylko cenne źródła białka, tłuszczów, ale także wielu składników mineralnych, witamin A, D, E oraz związków z grupy przeciwutleniaczy. Jakie nasiona, wykazują szczególne właściwości zdrowotne?

Sprawdź właściwości i wartości odżywcze ziaren

Amarantus

Amarantus to jedna z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Zboże to odznacza się zwłaszcza wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Ziarno amarantusa nie ma sobie równych, jeśli chodzi o zawartość żelaza (ma go 5 razy więcej od szpinaku). To nieocenione źródło białka, które co ważne, nie zawiera glutenu i jest o wiele lepiej przyswajalne, aniżeli białko z mleka.

Właściwości amarantusa

Amarantus ekspandowany wykazuje wiele drogocennych dla naszego zdrowia właściwości. Zawarty w nim skwalen, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych i usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Działa ochronnie na ośrodkowy układ nerwowy, pomaga w pracy układu sercowo-naczyniowego, a także stymuluje produkcję hormonu DHEA. Działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Spożywanie amarantusa usprawnia metabolizm i pomaga w procesie odchudzania. Znajdziemy wiele przepisów na ziarna amarantusa, a wśród nich np. przepis na tosty, placki czy pasztet z amarantusem.

Wartości odżywcze w 100 g

371

14 g

7 g

7 g

Komosa ryżowa

Komosa ryżowa (Quinoa) zaliczana jest do grupy pseudozbóż. To doskonały zamiennik tradycyjnych kasz czy makaronów. Komosa jest źródłem białka, błonnika oraz witaminy B2. Charakteryzuje się, wysoką zawartością tiaminy oraz kwasu foliowego i wielu cennych składników mineralnych (miedź, żelazo, cynk, potas, fosfor).

Właściwości komosy ryżowej

Komosa ryżowa ze względu na wysoką ilość pełnowartościowego białka, jest polecana w diecie wegetarian. Badania wykazały, iż komosa ma potencjalne działanie antynowotworowe. Przez zawartość tłuszczów nasyconych w ziarnach, jej spożywanie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka miażdżycy oraz pozostałych chorób układu krążenia. Cena komosy ryżowej oscyluje w granicy 15-20 złotych za kilogram.

Wartości odżywcze w 100 g

120

4,40 g

1,93 g

21,30 g

2,8 g

Sezam

Sezam jest niezwykle popularny zwłaszcza w kuchni azjatyckiej. To główny składnik pasty sezamowej, dodawanej do chałwy czy humusu. Z jego nasion produkowany jest olej sezamowy. Sezam jest niezwykle cenny dla naszego zdrowia, z uwagi na dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega 9.

Właściwości sezamu

Najistotniejszymi substancjami aktywnymi w sezamie są tokoferole, wykazujące się działaniem przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym. Oprócz tego sezam ma działanie antyoksydacyjne, które zawdzięcza przede wszystkim obecności w nim sezamolu i sezaminy. Wpływa także pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzi napięcia nerwowe, zmniejsza częstotliwość epizodów padaczki. Pomaga przeciwdziałać objawom Alzheimera. Błonnik znajdujący się w ziarnach sezamu usprawnia procesy detoksykacyjne, likwiduje zaparcia i pomaga w trawieniu. Cena ziaren sezamu wynosi od 14 do 25 złotych za 1 kilogram.

Wartości odżywcze w 100 g

573

17,73 g

49,67 g

23,45 g

11,8 g

Babka jajowata

Babka jajowata spotykana jest zwłaszcza w terenach o sporym nasłonecznieniu i nawodnieniu. Znajduje się w składzie wielu leków oraz suplementów, usprawniających proces trawienia czy pomagających w odchudzaniu.

Właściwości babki jajowatej

Łuski babki jajowatej wspomagają pracę jelit, wykazują właściwości przeczyszczające. Działają również przeciwbiegunkowo, wspomagają zaburzenia trawienia i zwalczają hemoroidy. Oprócz tego babka jajowata obniża cholesterol oraz ciśnienie krwi.

Wartości odżywcze w 100 g

183

1,10 g

0,5 g

0,9 g

86 g

0,05 g

Soczewica

Soczewica czerwona ma wiele właściwości prozdrowotnych, jest źródłem dobrze przyswajalnego białka.

Właściwości soczewicy czerwonej

Obniża ciśnienie krwi, zawiera w sobie sporą dawkę potasu i kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży. Odznacza się niskim indeksem glikemicznym, może być więc stosowana przez diabetyków. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi i zapobiega chorobom serca oraz nowotworom. Cena soczewicy czerwonej wynosi ok. 10 złotych za kilogram.

Wartości odżywcze w 100 g

116

9,02 g

0,38 g

20,13 g

7,9 g

O nas

Zdrowe odżywianie i zdrowe produkty to nasz sposób na życie. Wybierając EKO produkty wspieramy naturę i nasz organizm. Dołącz do nas!

Popularne produkty

  • Ksylitol
  • Amarantus
  • Olej lniany
  • Witamina D3

Obserwuj nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube